Aktualność

16
lipca 2020

 

Pomorskie samorządy włączą się do budowy dróg dojazdowych do Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta, po decyzji o budowie obwodnicy ze środków budżetu centralnego. Przedstawiciele okolicznych miast i gmin, w tym Gdyni podpisali we wtorek w Żukowie list intencyjny w tej sprawie.

 

30-kilometrowa obwodnica ma połączyć południową obwodnicę gdańska z Trasą Kaszubską w Chwaszczynie. Ta droga ekspresowa odciąży obecną obwodnicę Trójmiasta, która już teraz jest przepełniona i zakorkowana w wielu miejscach. Kilka tygodni temu rząd zadeklarował budowę Obwodnicy Metropolitalnej ze środków budżetu centralnego. Przetarg na jej budowę ma zostać ogłoszony jeszcze podczas tegorocznych wakacji. Na te deklarację ochoczo odpowiedziały samorządy Pomorza, które zobowiązały się do

przeprowadzenia niezbędnych prac nad drogami dojazdowymi dla nowej trasy szybkiego ruchu. Samorządowcy podpisali w Żukowie list intencyjny w tej sprawie.

 

- Połączenia drogowe są absolutnie niezbędne, zarówno dla jakości życia, ale także dla rozwoju gospodarki. Jeśli chcemy iść do przodu, musimy robić to mądrze, czyli razem i profesjonalnie – zaznaczyła podczas swojego wystąpienia Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. - Dobre połączenia transportowe, w szczególności te, które pozwalają nam się włączyć w trend intermodalny będą gwarantowały, że tym którzy mieszkają w mieście będzie łatwo dojechać na prowincję i chociażby podziwiać uroki natury, a tym, którzy mieszkają dalej od jądra metropolii będzie łatwo dojechać do pracy lub na zakupy do samego centrum. Liczę na to, że dzisiejszy list intencyjny będzie jednym z doskonałych przykładów na to, jak praca samorządowa realnie buduje jakość życia i stanie się przyczynkiem lepszego życia naszych mieszkańców – podkreśliła wiceprezydent Gdyni.

 

List intencyjny podpisali: marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk, Katarzyna Gruszecka-Spychała - wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Piotr Borawski – wiceprezydent Gdańska, Wojciech Kankowski – burmistrz Żukowa, Iwona Formela – etatowy członek zarządu powiatu kartuskiego, a także Michał Glaser – prezes zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz Tomasz Kloskowski – prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

 

Samorząd województwa przygotował koncepcje przebiegu odcinków dróg łączących obecny układ drogowy z nową obwodnicą:

 

• węzeł Wysoka z węzłem Chwaszczyno,

• węzeł Matarnia - Port Lotniczy z węzłem Miszewo,

• węzeł Glincz z miejscowością Borkowo,

• węzeł Żukowo z węzłem Gdańsk Karczemki.

 

Samorządowcy do końca roku chcą powołać zespół, który wypracuje rozwiązania dotyczące harmonogramu dalszych prac projektowych, jak również wskazania źródeł ich finansowania.