Aktualność

12
lipca 2020

 

Chcesz poznać bogatą historię Wejherowa i zwiedzić najważniejsze zabytki tego XVII wiecznego miasta? Wybierz się na wycieczkę po mieście z przewodnikiem. Zbiórka codziennie o godz. 11 przed pomnikiem Jakuba Wejhera.

 

Jakie były początki miasta i dlaczego Jakub Wejher zdecydował się osiąść właśnie w tym miejscu? Te i inne historie związane z Wejherowem odsłonią przewodnicy miejscy, którzy codziennie w czasie wakacji oprowadzają turystów po mieście. Miejscem zbiórki jest pomnik założyciela miasta Jakuba Wejhera, który dumnie spogląda ze swojego cokołu usytuowanego na rynku.

 

Trasa wycieczki wiedzie koło klasztoru i kościoła franciszkańskiego pw. Matki Bożej Uzdrowienia Chorych na Duszy i Ciele i św. Anny, który został ufundowany w XVII wieku przez Jakuba Wejhera. Znajduje się tam obraz Matki Bożej Wejherowskiej Uzdrowicielki na Duszy i Ciele namalowany w II połowie XVII wieku. W 1999 r. został on ukoronowany przez Jana Pawła II. W planie wycieczki jest także piękny wejherowski park z Pałacem Keyserlingów i Przebendowskich. Turyści zwiedzą również najważniejsze kapliczki Kalwarii Wejherowskiej złożonej z 14 kaplic. Trasa wycieczki przecina w wielu miejscach Szlak Nut Kaszubskich. To fragmenty tradycyjnej kaszubskiej wyliczanki umieszczone na 14. postumentach w różnych częściach miasta, które tworzą trasę wiodącą pośród najpopularniejszych atrakcji turystycznych.

Wycieczki są co roku organizowane przez wejherowski samorząd. Turyści mogą również zwiedzić zabytkowy budynek ratusza, w którym obecnie znajduje się siedziba władz miejskich. Odwiedzający mogą zobaczyć podświetlaną makietę Kalwarii Wejherowskiej, a w piwnicach ratusza historyczną celę więzienną. Warto zobaczyć również okazałą salę obrad i ciekawe wystawy prezentowane w ratuszowych wnętrzach. Ostatnią atrakcją oddaną dla zwiedzających jest Sala Tradycji i Historii Wejherowa, która przenosi nas w czasy przedwojenne miasta. Sala wypełniona jest przedmiotami związanymi z historią i kulturą miasta. Można tam odnaleźć m.in. drzewo genealogiczne Wejherów, dokumenty z podpisem Jana Kazimierza, Kaszubski alfabet, kaszubskie instrumenty muzyczne i wiele innych skarbów.

Turyści indywidualni, którzy chcą skorzystać w oferty zwiedzania miasta z przewodnikiem, wystarczy, że przyjdą pod pomnik Jakuba Wejhera o wyznaczonej godzinie. Wycieczki grup zorganizowanych należy wcześniej zgłosić telefonicznie - 58 677 70 58.