Aktualność

22
czerwca 2020

 

Wejherowskie Centrum Kultury, po czteromiesięcznej przerwie spowodowanej zagrożeniem epidemicznym, ponownie otwiera swoje drzwi przed widzami. 26 czerwca wznowione zostaną seanse kinowe.

 

Wejherowskie Centrum Kultury jest instytucją wielofunkcyjną, która realizuje własne przedsięwzięcia artystyczne oraz prowadzi działalność impresaryjną udostępniając swoją scenę rozmaitym artystom. W misji Filharmonii znajduje się również popularyzowanie kultury i edukacji artystycznej, co odbywa się poprzez prowadzenie mnóstwa zajęć tematycznych. Filharmonia jest więc siedzibą dla pasjonatów muzyki, tańca, filmu, zajęć plastycznych i ruchowych. Podczas zagrożenia epidemią zajęcia nie mogły odbywać się w dotychczasowej formie. Jednak trenerzy i nauczyciele nie zostawili swoich podopiecznych i prowadzili grupy w trybie online. Z oferty edukacyjnej dostępnej w internecie mogły skorzystać też osoby, które normalnie nie uczęszczają na zajęcia.

Przez cały czas trwania zaleceń izolacji Filharmonia dbała o swoich widzów udostępniając spektakle własnej produkcji on-line. Na stronie WCK zamieszczonych zostało siedem przedstawień, wśród których pojawiły się spektakle baletowe, a nawet opera kaszubska.

Najnowszą propozycją przedstawienie on-line jest spektakl Matka Ziemia, który powstał w czasie pandemii zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami. Jest to krótka forma teatralna. W ramach prowadzonych zajęć online Dziecięcego Teatru Tańca oraz Teatru Tańca Sarasvati Airdance instruktorka Sangmo Borysiewicz pracowała nad formą realizacji spektaklu wspólnie z uczestnikami i rodzicami od ponad 1,5 miesiąca. Praca przebiegała w całości zdalnie. Każdy uczestnik filmowany był indywidualnie w domu, bądź w plenerze przez rodziców, z zachowaniem wyznaczonych zasad bezpieczeństwa.

Spektakl „Matka Ziemia” to rodzaju manifestu. Twórcy chcą uwrażliwić odbiorców na otaczającą nas przyrodę i jej degradację. Przypomnieć, jak ważne jest jej poszanowanie i życie w zgodzie z naturą.

 

Spektakle on-line udostępnione przez Wejherowskie Centrum Kultury:

• "12 Opowieści Na Dobre Czasy".

Prapremiera 21 października 2018 r. o godzinie 16:00 na Placu Jakuba Wejhera w Wejherowie.

• Dziadek do orzechów

Widowisko baletowe, którego premiera odbyła się 5 grudnia 2015 r. Z baletem Czajkowskiego zmierzyło się sześćdziesięcioro młodych artystów w wieku od 9 do 16 lat - wychowanków grup tanecznych działających od wielu lat w Wejherowskim Centrum Kultury.

• Spektakl "ONIRA".

Premiera odbyła się 6 października 2017 r. Onira to amatorski spektakl realizowany w ramach projektu „My-otwarci na teatr” z elementami pantomimy i animowaniem lalki, który powstał we współpracy z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących im. Jana Siestrzyńskiego w Wejherowie pod kierunkiem profesjonalnych instruktorów warsztatowych.

• "Bursztynowa Balladyna".

Premiera odbyła się 15 czerwca 2018 roku. To próba przełożenia dzieła „Balladyna” Juliusza Słowackiego na język ciała i obrazu, w formie teatru tańca. Polega ona na zbudowaniu od nowa dramaturgii, choreografii i klasycznej teatralnej scenografii.

• opera kaszubska "Rebeka".

Premiera odbyła się 13 grudnia 2014 r. "Rebeka” – to pierwsze w historii dzieło teatralno-muzyczne o charakterze operowym, w III aktach, w języku kaszubskim, stworzone w projekcie „e-KULTURA i tradycja – nowe spojrzenie”, w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kolberg 2014 – Promesa”. To niezwykłe wydarzenie, dla regionu kaszubskiego i całego kraju, jest autorską produkcją Filharmonii Kaszubskiej.

• "Śluby Panieńskie".

Premiera adaptacji dzieła Aleksandra Fredry odbyła się 10 października 2017 roku.

• widowisko baletowe "Kopciuszek".

Premiera odbyła się 1 grudnia 2018 roku.