Aktualność

27
maja 2020

27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. W tym roku przypada również 30. rocznica pierwszych wyborów do rad gmin oraz ustawy o samorządzie terytorialnym, która weszła w życie 26 maja 1990 r. Dzięki temu wydarzeniu możemy dzisiaj czynnie uczestniczyć w życiu naszych lokalnych społeczności i je współtworzyć.

 

30 lat temu samorząd terytorialny zdecentralizował zarządzanie krajem, oddając głos obywatelom. Oni zaczęli angażować się w zarządzanie i rozwój swojego najbliższego otoczenia. Decyzje podejmowane na szczeblu samorządu dotyczyły jego mieszkańców bezpośrednio, a ci poprzez swoich przedstawicieli w radach gmin i powiatów, wywierali wpływ na podejmowanie działania.

Samorządy w całej Polsce czczą ten jubileusz na różne sposoby. Gdynia specjalnie z tej okazji nagrała nową wersję pięknej piosenki Zbigniewa Wodeckiego „Nauczymy się żyć obok siebie" do słów Wojciecha Kejne. Samorząd zaprosił do nagrania teledysku młode gdynianki, rówieśniczki samorządu terytorialnego. Mieszkańcy Gdyni zaśpiewali wspólnie ten wzruszający utwór o konieczności pielęgnacji tych ponadczasowych wartości.

 

Wejherowo natomiast zaprosiło swoich mieszkańców do wspólnej zabawy „Wejherowo 30 lat temu i dziś”. Zachęcali swoich mieszkańców do przesyłania fotografii przedstawiających miasto na przestrzeni ostatnich 30 lat oraz zdjęć tego samego miejsca dzisiaj. „Chcemy zebrać chwile zatrzymane w kadrze i przypomnieć, jak Wejherowo wyglądało w przeszłości, a jednocześnie pokazać zmiany jakie zaszły w mieście na przestrzeni tych lat” czytamy na stronie internetowej miasta.

 

- Cieszę się, że uczestnicy zabawy spojrzeli na zmiany w mieście przez pryzmat własnego okna, podwórka czy ulicy. Zgromadzony zbiór zdjęć jest ciekawym akcentem jubileuszu 30-lecia samorządu terytorialnego, który ze względu na pandemię koronawirusa obchodzony jest symbolicznie –podsumował zastępca prezydenta miasta Arkadiusz Kraszkiewicz.