Aktualność

23
kwietnia 2020

 

W Gdyni będzie można podładować samochód elektryczny ze słupów oświetleniowych. To nie jest scenariusz filmy fantastycznego. Energa Oświetlenie wprowadza pilotażowy montaż trzech urządzeń, w tym dwóch na terenie Gdyni.

 

Obecnie wiele gmin i samorządów modernizuje swoje oświetlenie uliczne i energochłonne lampy sodowe zastępowane są przez znacznie oszczędniejszą technologią LED. Taka wymiana przynosi wiele korzyści. Spada zużycie energii elektrycznej, zmniejsza się również poziom emisji CO2 do atmosfery. Korzyści odnosi więc zarówno gmina, jak i środowisko naturalne.

 

„Przeciętna oprawa LED zużywa o połowę mniej energii, niż sodowa, a rezerwa mocy zapewnianej przez standardowe przyłącze pozwala bardziej elastycznie podchodzić do wykorzystania przydrożnych słupów. Możliwe jest więc zasilanie dodatkowych urządzeń” – wyjaśnia Energa w swoim komunikacie.

Pilotażowy projekt zakłada montaż dwóch tego typu urządzeń w Gdyni działających w przedziale mocy od 3,7 do 22 kW, w zależności od aktualnego poboru mocy na potrzeby oświetlenia. Ładowarki na słupach oświetleniowych są znacznie tańsze od standardowych stacji ładowania. Z tych urządzeń będą mogli korzystać również właściciele różnych pojazdów elektrycznych tj. hulajnogi, rowery, motocykle i skutery elektryczne.

 

W Polsce obserwujemy przyrost rejestracji pojazdów elektrycznych. Według danych Polskiego Związku Motoryzacyjnego, na koniec 2019 roku liczba zarejestrowanych motorowerów elektrycznych wyniosła 2983 w porównaniu do 1449 rok wcześniej (wzrost o przeszło 100 proc.) oraz 559 na koniec 2017 roku.