Aktualność

15
grudnia 2016


Gdynia wraz z 39 podmiotami dokonała wspólnego zakupu energii elektrycznej na 2017 rok. Dzięki przystąpieniu do grupy zakupowej jej członkowie zapłacą mniej za prąd nawet do 57% w stosunku do stawek cennikowych sprzedawcy.


Już po raz czwarty Gdynia była liderem grupy zakupowej energii elektrycznej. Przetarg koordynował gdyński Zarząd Dróg i Zieleni i obejmował zakup energii elektrycznej dla budynków oraz zakup energii na potrzeby oświetlenia ulicznego. Do wspólnego przetargu przystąpiły m.in. gmina Kosakowo, powiat Lęborski, gmina Miejska Rumia, gmina Tczew, Akademia Morska w Gdyni, Zakład Usług Wodnych w Słupsku czy Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdyni.

Przetarg wygrała lokalna firma - Energa Obrót. Łączne oszczędności Gdyni dla tych dwóch pozycji wyniosły 50,14% w stosunku do standardowego cennika, czyli ponad 17 milionów zł brutto. Miasto w 2017 roku zapłaci za prąd 17 015 674,82 zł.

Wspólne zakupy energii i gazu w regionie stają się normą. W listopadzie br. podpisana została umowa na dostawę gazu. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne dla samorządów, a im więcej podmiotów przystępuje do grupy zakupowej, tym cena jest korzystniejsza.