Aktualność

30
listopada 2016

Grupa zakupowa, licząca 33 podmioty ze Stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot i Forum Norda oraz wybrane jednostki samorządu pomorskiego, podpisała umowy na wspólny zakup gazu. Przyniosło to w sumie oszczędności przekraczające wartość 4 mln zł brutto. Liderem przedsięwzięcia była Gdynia.

Do tegorocznego, wspólnego zakupu gazu przyłączyła się znacznie większa liczba podmiotów, niż w roku ubiegłym. W 2015 r. wspólną umowę zakupu tego surowca podpisało 20 podmiotów, w 2016 r. już 33. Do umowy, między innymi, przystąpili członkowie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot i Forum Norda. W grupie zakupowej oprócz samorządów są również przedsiębiorstwa i instytucje.
Zwycięzcą przetargu na dostawę i sprzedaż gazu, ogłoszonego przez Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Gdyni, została firma Hermes Energy Group SA. Procedurę przetargową w imieniu Gdyni koordynowała Pomorska Grupa Konsultingowa SA z siedzibą w Bydgoszczy.

Wszystkie podmioty dzięki udziałowi w grupowym zakupie gazu odczują oszczędności sięgające kilkunastu procent dotychczasowych wydatków ponoszonych z tego tytułu. W sumie wspólny koszt zakupu  wyniósł 16 325 613,71 zł netto. Co stanowi  oszczędność w wysokości niemal 4 milionów zł netto, czyli 17,76% w stosunku do cennikowych stawek proponowanych przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

- Zawsze bardzo mnie cieszy, kiedy mamy do czynienia z prawdziwą współpracą metropolitalną, która przykłada się na coś sensownego i wymiernego, a w tym wypadku przełożyło się to na zaoszczędzone konkretne miliony dla dobra naszych wspólnot samorządowych – powiedziała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni. -  Bardzo się cieszę, że nie tylko udało się nam to po raz kolejny, ale w większej odsłonie. Mam nadzieję, że jest to zapowiedź coraz lepszej współpracy naszych samorządów.