Aktualność

10
listopada 2016

Poznaj smaki kuchni Północnych Kaszub. Regionalne produkty oraz tradycyjne potrawy serwują lokalni restauratorzy oraz wytwórcy. Jak do nich trafić oraz czego spróbować opisuje folder smaków kaszubskich wydany przez Metropolitalne Forum Norda.

„Gdynia i Północne Kaszuby zawsze w smak” dostępny jest zarówno w wersji drukowanej jak i elektronicznej. Wydawnictwo propaguje i odkrywa kuchnię kaszubską wraz z jej regionalnymi produktami. Przywołana zostaje zatem blutka (kaszubska wędlina z podrobów), leberka (pasztetowa), młodzowy kuch, worzta w weku, musztarda z jabłek, zylc i tradycyjne ruchanki. Folder podaje miejsca, gdzie można spróbować i kupić wszystkie te specjały. Przygotowany został również kalendarz imprez kulinarnych organizowanych w gminach Północnych Kaszub.


Premiera prospektu miała miejsce 9 listopada w Hali Łukowej Gdyńskich Hal Targowych – miejscu, w którym codziennie można nabyć produkty okolicznych wytwórców.


- Folder nie tylko sprzedaje wiedzę o kaszubskiej kuchni, ale też podpowiada zarówno turystom z daleka, jak i Kaszubom i gdynianom, gdzie można się udać, aby tej kuchni posmakować i podpowiada, że można to robić przez cały rok. Mam nadzieję, że w dobie, kiedy slow food jest bardzo trendy i kiedy wszyscy gotują i kochają jeść, to będzie nasz wielki sukces - mówi wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Papierowy folder dostępny jest w informacjach turystycznych poszczególnych gmin, także w Gdyni, przy ulicy 10 Lutego 24.