Aktualność

30
sierpnia 2016Do Wejherowa sprowadziło się dwóch nietypowych mieszkańców. Alex i Maja – para bielików, którym imiona wybrali wejherowianie, zamieszkała w Parku Miejskim.


Ptaki pochodzą z ośrodków rehabilitacji, gdyż w wyniku doznanych obrażeń nie są zdolne do samodzielnego przeżycia na wolności i są skazane na opiekę człowieka. Bielik Zwyczajny jest ptakiem objętym całkowitą ochroną. W środowisku naturalnym jest go bardzo trudno znaleźć w lesie, ponieważ stroni od ludzi. Bielik jest pięknym i dużym ptakiem, jego rozpiętość skrzydeł dochodzi do 2,5 metra, waży od 5 do 7 kg i żyje do 40-45 lat.

Samica Maja ma ok. 4 lata i przyjechała do Wejherowa z Czempinia w Wielkopolsce, z Ośrodka Hodowli Zwierzyny Stacji Badawczej Polskiego Związku Łowieckiego. Alex pochodzi z Warmii – z Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Dąbrówce Wielkiej. Przebywał w tym miejscu od grudnia 2014 roku. Jego wiek szacuje się na ok. 8-9 lat.

Woliery dla ptaków postały w ustronnym miejscu wejherowskiego Parku Miejskiego. Zostały zaprojektowane i wykonane przez specjalistów zajmujących się tego typu obiektami, tak aby stworzyć im jak najlepsze warunki życia i zminimalizować oddziaływanie czynników zewnętrznych. Ptaki po sprowadzeniu do nowego domu zostały objęte planem aklimatyzacji wraz z wyznaczeniem strefy uniemożliwiającej bezpośredni kontakt z nimi. Aby zapewnić im jak najlepsze warunki oraz przyzwyczaić do nowego środowiska odbywające się w okolicy koncerty zostały przeniesione w inne miejsca parku. Na zasiedlenie czeka jeszcze druga woliera. Przygotowana została dla żurawi białoszyich, które dzięki współpracy z oliwskim ZOO trafią do Wejherowa z ogrodu zoologicznego w Kaliningradzie.